Podologia

Nieprzyjemny problem wrastających paznokci dotyka coraz szerszej liczby osób na całym świecie. W praktyce zawodowej niemal każdej pedikiurzystki pojawiają się pacjenci dotknięci tym problemem. Co gorsza w wielu przypadkach zmiany te są na tyle poważne, że w znacznym stopniu utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu. Co jest tego powodem?
 
Otóż przyczyn wrastania paznokci może być wiele, chociażby:
 
 
źle dobrane obuwie,
uwarunkowania genetyczne,
nieodpowiednie skracanie paznokci,
urazy mechaniczne.
 
Podologia, czyli jak radzić sobie z wrastającymi paznokciami?
 
 
Wiele osób w pierwszej kolejności udaje się do lekarza chirurga, co jest działaniem błędnym. W dzisiejszych czasach przeżywmy w branży kosmetycznej rozkwit działu zwanego podologią, który całą swoją uwagę poświęca szeroko rozumianej pielęgnacji stóp. To właśnie do specjalisty w tej dziedzinie powinniśmy się wybrać najpierw w celu uzyskania pomocy.
 
Pedicure kosmetyczny
Zabieg polegający na skróceniu płytki paznokciowej, odsunięciu naskórka okalającego paznokcie i usunięciu z części podeszwowej zrogowaciałego naskórka. Na koniec zabiegu wykonywany jest peeling stóp i nakładany jest odpowiedni krem.
Czas zabiegu: 50 – 70 min
 
Pedicure leczniczy
Zabieg w którym dodatkowo oprócz czynności wykonanych w pedicure kosmetycznym usuwa się modzele i nagniotki, opracowuje pękające pięty, a także wykonuje się korektę wrośniętych paznokci.
Czas zabiegu: 70 - 90 min
 
Modzele
Modzel – hiperkeratoza powstająca w wyniku nadmiernego rogowacenia naskórka w miejscu zwiększonego nacisku/obciążenia. Jest to reakcja obronna skóry na ciągłe tarcie i ucisk mechaniczny. Zmiana ta występująca głównie na głowach kości śródstopia, piętach i zewnętrznej stronie palca o żółtawym kolorze.
Przyczyny powstawania:
deformacje stóp: płaskostopie poprzeczne, stopa płasko-koślawa, stopa szpotawa, stopa końska, stopa wydrążona, halluksy, palce młoteczkowate
stopa cukrzycowa, RZS
urazy, kontuzje, wady chodu
nadwaga
obuwie na wysokim obcasie, obuwie niewyprofilowane.
Sposób leczenia:
Modzele w gabinecie podologicznym usuwane są mechanicznie za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut. Jest to bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwania zrogowaciałych treści bez ingerencji w okoliczne tkanki. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do aktywności. W gabinecie personel edukuje w zakresie dobory odpowiednich ortez odciążających, właściwego obuwia i preparatów pielęgnacyjnych.
 
Nagniotki
Nagniotek – zmiana hiperkeratyczna posiadająca rdzeń/korzeń sięgająca w głębsze warstwy skóry unaczynionej i unerwionej. Powoduje bolesność uciskając okoliczne unerwione tkanki.
Przyczyny powstawania:
noszenie zbyt ciasnego obuwia
deformacje kostne, najczęściej na palcach młoteczkowatych, głowach kości śródstopia
przy wrastających paznokciach.
Sposób leczenia:
Nagniotki w gabinecie podologicznym usuwane są mechanicznie za pomocą odpowiednich frezów, skalpeli i dłut. Jest to bezpieczny, nieinwazyjny sposób usuwania zrogowaciałych treści bez ingerencji w okoliczne tkanki. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do aktywności. W gabinecie personel edukuje w zakresie dobory odpowiednich ortez odciążających, właściwego obuwia i preparatów pielęgnacyjnych.
 
Tamponada
Bardzo ważny element korekcji wrastających paznokci. Wykonanie polega na umieszczeniu w wale paznokciowym miękkiego materiału opatrunkowego nasączonego środkiem antyseptycznym. Opatrunek ten poszerza przestrzeń między płytką paznokciową a wałem. W przypadku obecności stanu zapalnego tamponada wchłania płyn tkankowy, ropę osuszając w ten sposób wał paznokciowy.
 
Klamra plastikowa B/S
Klamra korygująca stosowana w przypadku wrastających paznokci. Jest to cienki pasek z tworzywa sztucznego, który przykleja się na płytkę paznokciową. Przez ścisłe połączenie klamry z paznokciem działa ona elastycznie, odginając brzegi paznokcia ku górze, dzięki czemu zapobiega jego wrastaniu w tkankę miękką. Zmniejsza lub całkowicie znosi ucisk na wał paznokciowy wykształcając tym samym prawidłową krzywiznę paznokcia. Stosowana w przypadku cienkich i łamliwych paznokci.
 
Rekonstrukcja płytki paznokciowej
Do odbudowy zniszczonych czy uszkodzonych płytek paznokciowych stosuje się światłoutwardzalny żel. Preparat zawiera clotrimazol czyli substancję o działaniu przeciwgrzybicznym, dlatego nadaje się również do odbudowy paznokci zniszczonych przez grzybicę. Odbudowana płytka paznokcia wygląda estetycznie ,a zarazem chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi.
 
Klamry Podofix są klamrami jednoczęściowymi. Oznacza to, że aby wyprofilować wrastający paznokieć zakłada się jedną klamrę na paznokieć dobierając jedynie rozmiar do wielkości paznokcia. 
Zastosowanie:
Podofix sprawdza się szczególnie tam, gdzie występuje uczulenie na metal zakładany pod krawędź paznokcia lub jeśli założenie haczyka innej klamry pod paznokieć nie jest możliwe.
U wrażliwych pacjentów,
Po chirurgicznych operacjach na paznokciach,
Również w przypadku małych paznokci.
Właściwości klamry Podofix:
Klamra Podofix wykonana jest z nierdzewnej stali chirurgicznej w postaci drutu, który w odpowiedni sposób na stałe zatopiony jest w plastikowy profil.
Aktywacja tej klamry następuje za pomocą specjalnego klucza do klamer Podofix po przyklejeniu jej do paznokcia.
Bardzo szybka aplikacja. Wystarczy lekko wyprofilować klamrę, przykleić, aktywować kluczem, obciąć zakręcony drucik i zabezpieczyć żelem.
Nie ma potrzeby przesuwania klamry. Paznokieć może rosnąć razem z przymocowaną klamrą aż do prawidłowego odrostu. Potem płytka paznokcia zostaje skrócona a klemra usunięta.
W razie konieczności klamra może być szybko usunięta przez odpowiednie podważenie klamry i zeszlifowanie resztek kleju.
Podofix może być stosowany praktycznie w każdym stanie paznokcia.
 
 
 Nasz gabinet kosmetyczny jako jeden z nielicznych proponuje Państwu fachową opiekę i pomoc w eliminacji problemu. Służymy radą swoim pacjentom, edukując ich w zakresie prawidłowego postępowania w przypadku wrastających paznokci. Ponadto jesteśmy w stanie zdiagnozować przyczynę problemu, a w sytuacji gdy spowodowany jest on deformacją płytki paznokciowej zalecamy stosowne klamry korygującej.